Plané neštovice - Varicella
Plané neštovice vyvolává virus. Když někdo onemocní, vylučuje v prvních dnech nemoci s vydechovaným vzduchem velké množství viru. Jestliže jste plané neštovice ještě neprodělali a jste s nemocným v jedné místnosti, máte šanci větší než 90%, že plané neštovice dostanete. Po získání infekce se prvních 10 dní nic neděje, ale potom v rozmezí týdne až 14 dní se onemocnění projeví. Začne stoupat teplota a na kůži se objeví vyrážka. Zprvu drobné skvrnky do velikosti 2-3 milimetrů, které se v průběhu několika hodin mění v puchýřky o průměru 3-6 milimetrů. Puchýřky mají nejprve čirý obsah tekutiny, který se postupně mění na mléčně zakalený. Po několika dnech puchýřka zaschnou, za několik dalších dní se zaschlý stroupek uvolní. Vyrážka se objevuje postupně v několika výsevech po sobě, takže na kůži jsou vedle sebe různá stádia vyrážky. Typické je, že se vyrážka vyskytuje i ve vlasové části hlavy. Kromě vyrážky a horečky, se velmi často připojuje sice banální, ale zato nepříjemné svědění. Nadměrné svědění nutí nemocné postižená místa škrábat, a zde může nastat problém. Při rozškrábání puchýřků se do rány může dostat bakteriální infekce a na kůži po zhojení potom zůstávají jizvy.
Horečka v prvních několika dnech je u planých neštovic běžná. Trvá-li, ale déle a neobjevuje-li se žádná další vyrážka, může to signalizovat vznikající komplikace - nejsou časté, ale mohou nastat. Může se objevit zánět plic, nebo zánětlivé postižení mozečku - cerebelitida. Nemocného s cerebelitidou poznáte celkem snadno - vypadá jako opilý, má potíže s rovnováhou, netrefí se prstem na nos, ale na rozdíl od alkoholové opilosti konverzuje na úrovni odpovídající věku, což mnoho opilých nedokáže.
První pomoc
při horečce podejte léky, které horečku snižují - Panadol, Nurofen, paralen, ibuprofen, dle předepsaného dávkování, které najdete v příbalovém letáku, proti svědění a na celkové zklidnění, zvláště dětí, je vhodný Dithiaden, na puchýřky je volně prodejný tzv. Tekutý pudr, který urychluje proces vysušení puchýřků.
Poznámka: pokud půjdete s nakaženým k lékaři volte individuální dopravu - autem, protože díky přenosu vzduchem je toto onemocnění velmi dobře přenosné z jednoho člověka na druhého a při cestě hromadnou dopravou byste mohli nakazit i ostatní, kteří právě cestují s vámi. Pokud nemáte možnost vlastní individuální dopravy, požádejte svého praktického lékaře, aby provedl on, návštěvu u vás doma.
Vitae doporučuje!!!
Při jakémkoliv podezření na změnu zdravotního stavu dítěte, kontaktujte nebo přímo navštivte svého praktického dětského lékaře. Nepodceňujte nemoci, nenechávejte dítě doma, aby ho to tzv. "přešlo". Nejčastější věta rodičů telefonujících na linku 155, kvůli několikadennímu zhoršenému stavu dítěte je - "...my jsme mysleli, že to přejde..."
Zdroj: https://www.ordinace.cz/clanek/detske-infekcni-nemoci/