Školení první pomoci pro laickou a odbornou veřejnost

Uvolnění dýchacích cest

Dýchací cesty mohou být uzavřeny díky přítomnosti zapadlého jazyka, při povolní svalového tonu u postižených v bezvědomí, nebo cizího tělesa. Cizími tělesy rozumějte např. Kusy jídla, hračky, uvolněné zubní náhrady, nebo jiná tělesa, která se dostanou do dýchacích cest třeba při úrazu.
Zapadlý jazyk 100% uvolníte provedením záklonu hlavy, tahem za bradu a tlakem na čelo. Je to účinný a skutečně 100% úkon uvolňující dýchací cesty, proto opravdu není nutné strkat do úst postiženého prsty a nechat se pokousat.
U stavu, který se hovorově nazývá "vyražený dech" dochází k reflexnímu stažení, křeči, dýchacích svalů a bránice, nejčastěji po pádu na tvrdou podložku. Většinou dochází k úpravě stavu po několika vteřinách spontánně, ale lze provést několik úderů dlaní mezi lopatky a masáž bránice, nebo přímo stlačení nadbřišku. Postižený většinou zaujímá sám aktivně polohu v předklonu, kdy se pažemi zapírá o stehna.

Cizí těleso lze vybavit několika způsoby.

První způsob je vlastně obranou reakcí těla, kdy dojde k rozvoji expulsivního kašle, kterým se tělo snaží cizí těleso dostat z dýchacích cest - vdechnutí kousku chleba nebo rýže při jídle.
Druhý způsob je stlačení nadbřišku - Heimlichův manévr - směrem k bránici. Tlakem vzduchu potom dojde k posunutí cizího tělesa do dutiny ústní a následnému vyplivnutí nebo vypadnutí. Tento úkon není doporučen u obézních, dětí a těhotných žen. V těchto případech je doporučeno buď pouhé stlačení hrudníku, jako při masáži, nebo další z manévrů.
Třetím způsobem uvolnění dýchacích cest jsou údery mezi lopatky - Gordonův manévr. Úder se provádí otevřenou dlaní do prostoru mezi lopatky. U dětí lze podpořit vybavení cizího tělesa i vhodnou polohou dítěte, a to sníženou polohou hlavičky nebo přehnutím přes koleno u větších dětí.


Heimlichův manévr


Gordonův manévr